Naziv predmeta Osnove geografije

Akademski stupanj Doktor znanosti Zvanje Docent
Kontakt e-mail roko.misetic@unicath.hr Telefon +385 (1) 3706 691

Ciljevi predmeta:
Stjecanje znanja o predmetu, položaju, razvoju i strukturi geografije kao znanosti te osnovnim metodama u geografskim istraživanjima. Upoznavanje studenata s osnovnim načelima regionalizacije i najvažnijim geografskim obilježjima Hrvatske (općim i regionalnim).
Sadržaj predmeta:
Geografija kao znanstvena disciplina, pojava i razvoj geografske misli do 19. stoljeća, razvoj moderne geografije, metodološki sustav geografije, razvoj „nove geografije“, noviji razvoj i položaj fizičke geografije, novi pristupi regionalnoj geografiji, novi metodološki sustav geografije, primijenjena geografija, odabrana poglavlja iz opće i regionalne geografije (reljef, klima, vode, tlo, biljni i životinjski svijet, ljudi, naselja, ekonomski razvitak, regije), geografske karakteristike Hrvatske.
Definirati osnovne geografske pojmove. Izdvojiti glavne značajke procesa razvoja geografske misli. Objasniti ulogu glavnih predstavnika pojedinih razdoblja u razvoju geografije kao znanosti. Interpretirati osnovne teme iz područja opće geografije. Opisati geografske značajke Hrvatske i njenih regija.

Milan Vresk (1997.): Uvod u geografiju, Školska knjiga, Zagreb  (odabrana poglavlja); Ivo Nejašmić (1998.): Osnove opće geografije, Educa, Zagreb  (odabrana poglavlja); John A.Matthews i David T. Herbert (2008.): Geography – A Very Short Introduction, Oxford University Press, Oxford.  (odabrana poglavlja); Damir Magaš (2013.): Geografija Hrvatske, Sveučilište u Zadru, Odjel za geografiju i Izdavačka kuća Meridijani, Zadar.  (odabrana poglavlja)

Geografija SR Hrvatske, Knjige 1 – 6, Školska knjiga, Zagreb, 1975.; Veljko Rogić (1983.) : Nacrt uvjetno-homogene regionalizacije SR Hrvatske, Geografski glasnik, 45, 75-89.; Veljko Rogić (1984.): Jednostavnost i fleksibilnost koncepta nodalno-funkcionalne diferencijacije SR Hrvatske, Geografski glasnik, 46, 73-80.; Damir Magaš (2000.): Suvremeni problemi prostornog razvoja Hrvatske, Zbornik II. hrvatskog geografskog kongresa, HGD, Zagreb.

1. Redovito pohađanje nastave – prisutnost na najmanje 70% nastave prema studijskom programu i izvedbenom planu nastave;
2. Uredno izvršene seminarske obveze – pripremljeno i izloženo seminarsko izlaganje;
3. Stjecanje minimalnog uspjeha od 35% ukupne ocjene tijekom nastave unutar zadanih nastavnih aktivnosti – kumulativno ostvareno na seminarskom izlaganju i na dva kolokvija.
1) Nastavne aktivnosti – seminarsko izlaganje;  1. kolokvij (pismeni) i 2. kolokvij (pismeni);
2) Završni ispit (usmeni).

Kontinuiranim vrednovanjem studentskoga rada dolazi se do ukupne ocjene koja je temeljena na bazi 100 bodova:
dovoljan (2) – 50-64 bodova
dobar (3) – 65-79 bodova
vrlo dobar (4) – 80-89 bodova
izvrstan (5) – 90 i više bodova

Način stjecanja bodova:
a) Nastavne aktivnosti – 70% ocjene
1) seminarsko izlaganje – max. 10 bodova (izlaganje na vrijeme – max. 2 boda; kvaliteta izlaganja – max. 2 boda; razina obrađenosti teme – max. 4 boda; poticanje rasprave – max. 2 boda);
2) 1. kolokvij – max. 25 bodova (10 pitanja – 5 pitanja po 2 boda i 5 pitanja po 3 boda);
3) 2. kolokvij – max. 35 bodova (14 pitanja – 7 pitanja po 2 boda i 7 pitanja po 3 boda);

b) Završni ispit – 30% ocjene
4) završni ispit – max. 30 bodova (3 pitanja po max. 10 bodova – za prolaz je nužno riješiti 50% završnog ispita).

Seminarsko izlaganje 0.3 10
Kolokvij-međuispit 0.7 25
Kolokvij-međuispit 1 35
Ukupno tijekom nastave 3.2 70
Završni ispit 0.8 30
Datumi kolokvija 1. kolokvij: 7 tjedan nastave; 2. kolokvij: 15. tjedan nastave.

1. Uvodno predavanje.
2. Geografija kao znanstvena disciplina; pojava i razvoj geografske misli.; Metodološki sustav geografije; razvoj „nove geografije“; različiti pristupi u geografiji.
3. Odabrana poglavlja iz opće geografije – geografska karta.
4. Odabrana poglavlja iz opće geografije – reljef.
5. Odabrana poglavlja iz opće geografije – vode.
6. Odabrana poglavlja iz opće geografije – klima.
7. Kolokvij.
8. Odabrana poglavlja iz opće geografije – stanovništvo (1).
9. Odabrana poglavlja iz opće geografije – stanovništvo (2).
10. Odabrana poglavlja iz opće geografije – naselja (1).
11. Odabrana poglavlja iz opće geografije – naselja (2).; Odabrana poglavlja iz regionalne geografije – regija.
12. Odabrana poglavlja iz regionalne geografije – Hrvatska (1).
13. Odabrana poglavlja iz regionalne geografije – Hrvatska (2).
14. Odabrana poglavlja iz regionalne geografije – Hrvatska (3).
15. Kolokvij.
1. Uvodni seminar.
2. Seminarske teme – razvoj geografije kao znanstvene discipline.
3. Seminarske teme – razvoj geografije kao znanstvene discipline.
4. Seminarske teme – geografska karta.
5. Seminarske teme – reljef.
6. Seminarske teme – vode i klima.
7. Kolokvij.
8. Seminarske teme – stanovništvo.
9. Seminarske teme – stanovništvo.
10. Seminarske teme – naselja.
11. Seminarske teme – naselja.
12. Seminarske teme – regija.
13. Seminarske teme – Hrvatska.
14. Seminarske teme – Hrvatska.
15. Kolokvij.